Yetişkin Obezitesi Beslenmesi

Yetişkin Obezitesi Beslenmesi

Beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan besin öğelerini dengeli sağlıklı ve düzenli miktarda alıp vücutta kullanabilmesi durumudur.

Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, spor aktivitesine, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye gereksinimi vardır. Sağlıklı kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %18'i, kadınlarda ise % 25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obezite için tehlike oluşturmaktadır.

Obezite; Günlük besinlerle alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olması ve fazla alınan kalorinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi obezite olarak tanımlanmıştır.

Obezite son yıllarda neden artış gösterdi?

Genetik(kalıtımsal) nedenlerle birlikte, hayat tarzı değişiklikleri, çevresel faktörler bu artıştan sorumlu olarak görülmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte uzaktan kumandalı cihazların kullanımında görülen artış, asansör kullanımı, şehir yaşamı, otobüs kullanımı, servis kullanımı, yarışmaya dayalı sınav sistemleri, dersane-okul temposunun yoğunluğu gibi birçok sebep gösterilebilir. Yeme düzeninde değişmeler, hızlı tüketilen yüksek kalorili besinlere ilginin fazla olması, ayaküstü atıştırmanın çoğalması, çalışan annelerin hazır yiyeceklerle çocuklarını beslemesi gibi etmenler yüzünden obezite arttı.

Obezitede genetiğin rolü var mıdır?

Genetik faktörleri göz ardı etmemek gerekir, anne ve babası obez olan ailelerin çocuklarının da obez olması, obezitenin gelişmesinde genetiğin rolü olduğunun bir kanıtıdır. Eğer anne ve baba obezse çocuk %50 olasılıkla obez oluyor ve her iki ebeveynin de obez olması halinde % 90 olasılıkla obezlik durumu ortaya çıkabilmektedir.

Obezite tedavisi

Obezite den korunma, çocukluk döneminde başlamalıdır. Çocuk ve ergenlik döneminde oluşan obezite, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırlamaktadır.

Bu nedenle önce anne-baba, sonra okul en son çevre düzenli- yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Obezite tedavisi, sabır isteyen uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Obezite  hastalığında pek çok faktörün etkili olması, bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle obezite tedavisinde doktor, diyetisyen, psikolog oluşan bir ekip gerekmektedir.

Obezite tedavisinde amaç, gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak olmalıdır. Kişiye sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Vücut ağırlığının 4 aylık dönemde %10 azalması, obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli yol katetmek demektir.

Unutulmamalıdır ki ; beslenme, insanın yaşam kalitesini belirler. Sağlığınız ve kaliteli bir yaşam için beslenme ve diyet uzmanı tarafından sizin için hazırlanmış bir beslenme programı ile işe  başlayabilirsiniz.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun