Troid Hastalığında Beslenme ve Diyet

Troid Hastalığında Beslenme ve Diyet

HİPOTİROİDİ VE HASHİMATO TİROİDİTİ

Yakın zamanda;

  • Yağlanmanız arttı mı?
  • Kendinizi son zamanlarda yorgun ve halsiz hissediyor musunuz?
  • Çok üşür müsünüz?
  • Kendinizi depresyonda gibi mi hissediyorsunuz?

Ayrıca, ciltte solukluk, saçta kuruma, kalp atışlarının yavaşlaması, kabızlık, yorgunluk, zihinsel yavaşlama, kramplar, adet düzensizliği gibi sıkıntılarınız mı var, Hipotiroidi hastalığınız olabilir.

Ancak bu belirtilere bakıp hipotiroidisiniz diyemeyiz. Çünkü bu belirtiler sadece hipotiroide özgü değildir. Birçok hipotiroidisi olan kişide bu belirtilerin hepsi olmayabilir, belirtileri de değişkendir. Basit bir kan testi hastalığın erken ve net teşhisini sağlar.

Hipotiroidi nedir?

Hipotirodi son günlerde en sık rastlanılan tiroit hastalığıdır. Tiroit hormonunuzun çok az olması anlamına gelir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden daha fazladır. Genellikle 45 ila 65 yaşı arasında rastlanır ve ailesel geçişi vardır. Fakat son zamanlarda bu yaş aralığı 20 li yaşlara kadar düşmüştür.

Hipotiroidinin sebebi nedir?

Erişkinlerde hipotiroidinin en sık sebebi Hashimoto tiroiditidir. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminiz tiroit bezinizi tanımaz ve ona saldırır, zarar vererek yeterli hormon üretmesini engeller. Hipotiroidi başka tiroit hastalıklarının tedavisinde kulllanılan yöntemler olan radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi sonucunda gelişebilir. Hipotiroidi ayrıca tiroit bezinin gelişmemesine bağlı olarak doğuştan itibaren de görülebilir.

Hipotiroidi neden önemlidir?

Erişkinlerde, hipotirodiye bağlı mental ve fiziksel performansta azalma meydana gelir. Ayrıca kolesterol yüksekliğine neden olarak kalp hastalığına yol açabilir. Hipotiroidi tanısı özellikle gebelik döneminde bebeğin sağlığı açısından da önem taşır. Bebeklere doğumda yapılan rutin testlerde hipotiroidisi olanlar araştırılabilir. Tedavi edilmezse, çocukta zihinsel yavaşlama-gerileme görülür veya çocuğun zeka gelişimi normal olmaz.

Hipotiroidi tedavisi

Hipotiroidi tedavisinde kullanılan ağızdan alınan tiroid hormonları dozu kesinlikle doktor tarafından ayarlanması gereken düzenli kullanımın son derece önemli olduğu ilaçlardır. Doz ayarlaması önemlidir. Düzenli aralıklarla hormon düzeyleri ölçülmesi gerekir. Çıkan değerlendirmelere göre doz ayarlamasını yenilemek gerekir. Ayrıca iyotsuz tuz, kaya tuzu yenmelidir. Kanda selenyum düzeyi ölçülmeli ve eger düşükse doktorunuzun önerisine göre alınmalıdır. Özellikle elli yaş üstündeyseniz tiroid hormonu kullanırken kalsiyum desteği almanız mümkündür. Ancak tiroid hormonu kalsiyum ve demir hapları, demir içeren multivitamin tabletleri ile aynı zamanda kullanılmamalıdır

Tiroid  hormonu hangi zamanda, nasıl kullanılmalıdır?

Tiroid hormonunun sabah aç karna alınması gerekir. En iyi sonuç yemekten yarım saat önce alındığında elde edilir. Yine bu ilaçlar mide rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlarla birlikte kullanıldığında emilimleri azaldığından etkileri zayıflayabilir.

Hipotiroidi ile kilo alımı arasında nasıl bir ilişki vardır?

Hipotiroidizmde ilk önce bazal metabolizma hızı düşer. Kişi kilo almaya başlar. Ağır hipotiroidi durumunda kilo alımı daha fazladır. Hipotiroidide görülen kilo artışı çok karmaşık mekanizmalar ile ortaya çıkar. Aşırı miktarda yağ depolanmasına bağlı gelişen bir hastalık değildir. Bu hastalarda kilo artışının çoğu tuz ve su tutulumuna bağlı olarak ortaya çıkar.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun