Sporcu Beslenmesi ve Diyeti

Sporcu Beslenmesi ve Diyeti

Sporcuların performansını etkileyen temel faktörlerin başında genetik yapı, uygun antreman ve dengeli-yeterli beslenme gelmektedir. Sporcular beslenme hakkında  bilgi sahibi oldukları takdirde performanslarını en iyi şekilde kontrol altına alabileceklerdir.

Son yıllarda sporcu beslenmesi hakkında çok fazla çalışmalar yapılmıştır. Sporcuların, antrenörlerin, sporcu ailelerinin ve sporla ilgili tüm meslek sahiplerinin beslenme hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Sporcu beslenmesinde en önemli nokta; sporcunun genel sağlığını korumak ve performansını arttırmaktır.

Sporcuların besin öğesi ve enerji gereksinimleri cinsiyet, yaş, boy, ağırlık , vücuttaki yağ miktarı, yapılan spor dalları açısından farklılık gösterebilmektedir. Sporcuların enerji gereksinimi günlük 2000 ile 4000 kkal arasında değişebilmektedir. Çok yoğun antreman sporcularda daha yüksek düzeylerede çıkabilmektedir. Her sporcunun enerji gereksinimi birbirinden farklıdır. Fakat temel beslenme kuralları tüm spor branşlarında uğraşan kişiler için benzerdir.

Genel olarak sporcuların kompleks karbonhidrattan zengin, protein- vitamin- mineral seviyeleri yeterli, düşük yağ içeriğine sahip bir beslenme önerilmektedir. Bir de sporcuların tükettikleri su miktarı normalden fazla olmalıdır.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun