Solunum Hastalıklarında Beslenme

Solunum Hastalıklarında Beslenme

Solunum sistemi hastalıklarının oluşum sebepleri arasında yaş, cinsiyet, genetik yapı, enfeksiyonlar gibi nedenlerin haricinde sigara dumanına maruz kalma, hava kirliliği, mevsimsel faktörler, coğrafik koşullar, sosyo-ekonomik, mesleksel ve çevresel faktörler de yer almaktadır.

Bazı solunum hastalıkları ile sağlıklı ve dengeli beslenme arasında bir bağlantı vardır. Ama günlük yaşamda solunum hastalıkları ile  beslenme üzerinde yeterince durulmamaktadır. Sağlıksız ve düzensiz beslenme birçok hastalıkta olduğu gibi solunum sistemi hastalıklarının oluşumunda da risk faktörlerinin başında gelmektedir.  Solunum hastalıklarında astım, KOAH ve uyku apnesi sendromu beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Dünyada bu durum ile ilgili yapılmış birçok araştırma ve çalışma mevcuttur. Ve her geçen gün yenisi yapılmaktadır. Bu sebeple sağlıklı ve dengeli beslenme, hem bu hastalıklardan korunmada hem de hastalık oluştuktan sonraki tedavi süresince büyük önem taşımaktadır.

Solunum hastalıklarından astım gıda alerjisi, yağ fazlalığı (obezite) ve beslenme ile ilişkilidir. Uyku apnesi sendromu ve KOAH ise beslenme ve obezite ile doğrudan ilişki içerisindedir.

Uyku apnesi

Erişkinlerde gözlenen horlamanın en sık nedeni yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyübüyük ve sarkık olmasıdır. Yani bu kasların fonksiyonel yapılarını kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesidir. Sağlıklı bireyde solunum yolu açık, uyku apneli hastada ise yumuşak damak sarkarak uyku esnasında solunum yolunu kapar. Horlama ve Uyku Apnesi en çok fazla kilosu, özellikle karın bölgesi yağlanması ve boynunda yağlanma çok olan bireylerde, büyümüş bademcik ve geniz etine sahip olanlarda, boğazın dar yapısına sahip olan insanlarda, alkol, sakinleştirici ve uyku ilaçlarının kullanımı olan ve orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülmektedir.

Esra Aran Beslenme ve Danışmanlık merkezinde genetik yapısına ve hastalıklara uygun, kişiye özel sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme programları ile obezitenin yarattığı solunum komplikasyonlarından kurtulabilmenizde size yardımcı olmaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak, ilk olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Buradaki hedef vücut yağ oranın azaltılıp, kas miktarının arttırılması olmalıdır.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun