Menopoz Dönemi Beslenmesi ve Diyeti

Menopoz Dönemi Beslenmesi ve Diyeti

Menopoz, kadın da aylık periyotlarının sonlandığı, yaşam siklusunun doğal bir dönemidir. Menopozdaki temel değişiklik, kadınlık hormonu olan östrojenin, yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır. Kısaca, regl döneminin geri dönüşümsüz  olarak kesilmesidir. Bir kadının menopoza girdiğini söyleyebilmek için 12 ay süreyle gebelik ve lohusalık olmaksızın hiç adet görmemesi gerekmektedir.

Menopoz tanısı klinik olarak konulabileceği gibi en kesin teşhis kanda beyinden salgılanan FSH, LH ve yumurtalıklardan salgılanan E2 hormonlarının düzeyleri ile tanı oluşturulmaktadır.

Menopoz yaşı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genellikle 45-55 yaşları arasında görülmektedir. Yumurtalıklarda kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron salgılanmasının durmasıyla menopoz gerçekleşmektedir.

Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Menopoz genellikle hayatın doğal bir aşaması olarak değerlendirilir. Ancak menopozda oluşan bazı değişiklikler kadının hayatını önemli ölçüde etkiler.  Menapoz kadının yaşam kalitesinin azaltır. Ayrıca menopoz sonrası artma riski bulunan hastalıkların da erken tanı ve tedavisi için gereken düzenlemeler ve müdahaleler bu dönemin sağlık öncelikleri arasında olmalıdır.

Menopozdaki temel değişiklik östrojenin azalmasıdır. Bu nedenle ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon(ruhsal çöküntü), unutkanlık, halsizlik, çabuk sinirlenme, bazen cinsel istekte azalma, kemik erimesi, damar sertliği gelişme eğilimi, cinsel organlarda çekilme, kuruluk, ağrılı ilişki, idrar kaçırmaya kadar varan idrar yollarında atrofi ortaya çıkmaktadır.

Menopozda kişiye özel bütün besinleri yeterli miktarda içeren tamamen sağlıklı beslenme programının uygulanması önemlidir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı olmayı arttırır ve sağlıklı olmak menopozdaki rahatsızlıkları en aza indirir. 

Menopoz süreci normal doğal sürecin dışında daha erken de gerçekleşebilir.
Erken Menopoz: 40 yaşından önce menopoz tablosunun görülmesidir.
Cerrahi menopoz: Çeşitli nedenlerle ameliyat ile yumurtalıkların alınmasına bağlı olarak oluşan menopozdur.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun