Karaciğer Yağlanmasında Diyet

Karaciğer Yağlanmasında Diyet

Vücudun metabolik açıdan kompleks ve en büyük organı karaciğerdir. Bu nedenle karaciğerin sağlığı vücut için önemlidir.

Normal yağ içeriği %10’dan daha az olan karaciğerde bu miktarın artmasına karaciğer yağlanması denir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik, obezite, diyabet, alkol kullanımı, tiroid bezinin az çalışması gibi nedenlerle karaciğer yağlanması soru ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Karaciğer yağlanmasında biriken lipitlerin çoğu kan yağ asitleridir. Karaciğer yağlanmasında vücut ağırlığında azalma, ishal, ayaklarda ödem, kuru cilt, anemi, düşük serum albumini, nadiren sarılık hastalarda görülen bulgulardır. Karaciğerde biriken yağ, sirozdan kalbe birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Hastalık hakkında yapılan araştırmalarda her üç yetişkinden birinde hastalık belirtileri görülebildiği saptanmıştır.


Karaciğer Yağlanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler:

   1. karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biri alkoldür. Alkol kullanımı sonucunda vücutta toksinler birikir. Bu biriken toksinler karaciğer hücrelerine zarar vererek ölüm riski doğurabilecek hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle karaciğerin sağlığı için alkol tüketiminin bırakılması veya azaltılması gerekmektedir.
   2. Şarküteri ürünleri gibi kolesterol ve hayvansal yağ içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

   3. mevsimlik fresh meyve ve sebze tüketilmelidir. Özellikle karaciğerin dostu enginar, toksik maddelerin atımına yardımcı olduğu için mevsiminde tüketiminizi arttırınız.

   4. Karaciğer sağlığı için haftanın 2 günü 1-2 tatlı kaşığı bal tüketmek yeterli olacaktır. Bal karaciğer için faydalı bir besindir. Balın içindeki cholin maddesi; karaciğer dokusunu güçlendirerek, vücut için hayati önem taşıyan fonksiyonların yerine getirilmesinde önemli bir rol oynar.

   5. Doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Bazı ilaçların aşırı dozları ya da gereksiz yere uzun süre kullanılmaları karaciğer yapısının bozulmasına sebep olabilir. 

   6. Vücutta karaciğer yağlanmasının azaltılması için antioksidan içeren besinleri günlük beslenmenizde daha çok yer verebilirsiniz.

   7. haftanın 3 günü maksimum 45 dakikalık yürüyüşler sizin için faydalı olacaktır.

Karaciğer yağlanması tek başına ciddi bir sorun değildir. Fakat bununla beraber  karaciğer büyümesi veya karaciğer enzimleri (SGOT, SGPT vs) değerlerinin yükselmesi gibi başka hastalıklarla beraber seyrederse büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan kişilerde başka hastalıklar var mı diye mutlaka araştırılmalıdır ve sonuca göre bir tedavi protokolü  hazırlanmalıdır. 

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun