İltihaplı Romatizmal Hast. Diyet

İltihaplı Romatizmal Hast. Diyet

Belli bir organ veya dokudaki ağrı, şiş, ateş gibi kızarıkları olması bazen iltihaplanmayı oluşturur.Aslında bu, vücudun bağışıklık sisteminin enfeksiyon ya da yaralanmalara karşı bir cevap verme yöntemidir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu bağışıklık sistemi vücudun çeşitli bölge ve sistemlerinde kronik iltihaplanmalara neden olabilir.

İltihaplanmaya karşı özel bir beslenme programı ile vücudun uzun dönem içinde bu durumdan negatif anlamda etkilenmemesi sağlanabilir. Yalnız diğer diyetlerden farklı olarak, her ne kadar uygulandığında kilo verme şansı olsa da antienflamatuar diyetin, kilo kaybetmeye yönelik bir diyet olmadığı unutulmaması gerekir.

Tipik bir antienflamatuar diyeti, işlevi vücuttaki enflamatuar (iltihaplanma) sürecini düzenleyen  hormonlar üzerine odaklıdır.

İLTİHAPLI ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Sabah saatlerinde eklem ağrıları
  • Ağrı öncesi halsizlik
  • Yüksek ateş
  • Öğleden sonra şiddetli yorgunluk
  • Romatoid artirit ve beslenme

Romatoit artrit olarak bilinen bu hastalık, kötü sonuçları olan ve hafife alınmaması gereken çok ciddi bir hastalıktır. Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber sistemik bir hastalık olan Romatoid artirit kronik iltihaplanma bir oto-immun bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok görülen romatizma hastalığıdır.

25-50 yaş arası çoğunlukla bayanlarda görülen bu hastalık, en çok el bileği ve parmaklarındaki küçük eklemleri sistematik bir düzende etkiler. Etkilenen eklemde şişme, ağrı ve kızarıklık oluşur.

Romatoid artirite sahip olan insanlar kullandıkları ilaçlar, hızlanan metabolizmaları ve RA nın fiziksel belirtileri sebebiyle beslenme problemleri yaşayabilmektedir. Kullanılan ilaçlar vücudun folik asit emilimini etkileyen ilcalardır. O nedenle folik asit içeren besinleri daha fazla tüketmek (ıspanak, brokoli, karalahana, mercimek, bezelye, portakal vb) gerekirse folik asit ilaçlarıyla desteklemek gerekir.

Kortkosteroid kullanımı vücudun kalsiyum emilimini zorlaştırır.

Beyaz Ekmek Tüketmeyin!

Romatizma hastası olan kişilerin beyaz ekmekten uzak durmaları gerekmektedir. Her 100 kişiden 1 inde yaşanılan, kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazla olan iltihaplı romatizma hastalığı, sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. İltihaplı romatizma hastalarının beyaz ekmek yerine saf çavdar ekmeğini ölçülü bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Bir hafta boyunca çavdar ekmeği tüketen bireylerin, iltihaplı romatizmaya bağlı şikayetlerin de azalmalar ortaya çıkmıştır.

Mutlaka omega-3 desteği almalısınız!

Yapılan bazı çalışmalarda Omega-3 yağ asidi içeren besinler ve omega -3 kapsüllerinin RA ya iyi geldiği belirtilmektedir. Omega3 ü sardalye, lüfer, ringa balığı, ton balığı, hamsi, uskumru, somon, mersin balığı ve göl alabalığı gibi hayvansal kaynaklı besinlerden; bir de keten tohumu, ceviz, fındık, kanola yağı gibi bitkisel kaynaklı besinlerden alırız.

Omega-6 dan uzak durmalısınız!

Omega 6 çoklu doymamış yağ asididir. Bütün işlenmiş gıdalarda bulunur. Omega -6 yüksek ısıda, havayla temas ettiğinde, gün ışığına maruz kaldığı zaman hemen bozulurlar ve kanserojen, damar sertliği yapan trans yağlar oluşur. Transyağlar da gider hücre zarının içine yerleşir. İşte o tehlikelidir, hücre zarında transyağlar biriktikçe, hücre zarlarında fonksiyon bozuklukları, zayıflıklar, işlevsizlik ortaya çıkar ve hastalanmalar hücre seviyesinde başlamış olur. Margarin veya çiçek yağları yerine daha çok zeytinyağı, fındık yağı, kanola tüketilmesi gerekir.

Antioksidanlara yer verin!

Vitaminler içinde en etkin antioksidan özelliği olanlar sırası ile C, E ve A vitaminleri, alfa ve beta karotenlerdir. Minerallerde ise selenyum, çinko ve molibden sayılabilmektedir

Etkili bir anti-inflamatuar diyetinin  iki önemli bileşeni, eski çağlardan beri bilinen ‘zencefil’ ve ‘zerdeçal’.

Gün aşırı kırmızı lahana tüketiniz!

Kırmızı lahaha bir anti-inflamatuar ve antioksidandır. İçerisinde fitokimyasallar ve antosiyanin vardır. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu sinigrin denilen bir madde içerir.

Soğan :

Soğan çok güçlü bir anti-inflamatuar veya antimikrobiyal özelliklere sahip bir besindir. İçerisinde yüksek oranda kükürt, tanen ve flavanoidler vardır. Astım, artirit, oto-immün hastalıklar ve akut inflamasyon rahatsızlıklarında tedavi edici rolü vardır.

Zerdeçal:

Son yıllardaki klinik çalışmalar zerdeçal içerisindeki temel bileşenlerden kurkuminoitlerin kanserlerin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabildiğini ortaya koymuştur.  Zerdeçal hem antiaging hem de anti-inflamatuar özellikleri olan güçlü bir antioksidandır.

Kekik yağı :

Anti viral, antimikrobiyal ve anti inflamatuar gibi içerdiği maddelerle hücre koruma sistemlerini etkinleştirdiği için doğal bir antioksidandır. Kekik içeriğindeki ana maddeler sayesinde sindirim sistemindeki rahatsızlıkları gidermektedir.

Kiraz : Antosiyanin, quercetin , anti kanser , anti-inflamatuar ve fitokimsayallar içeren küçük kırmızı meyvelerdir.

Bu diyetin yararını hissedin

Anti enflamatuar diyeti, işlem görmüş besin desteğini azaltıp, meyve, sebze ve tahıl tüketimini artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte dengeli ve sağlıklı, düzenli beslenerek sağlığınızı koruma altına alınmasına yardımcı olur.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun