Hamilelik Öncesi Beslenme ve Diyet

Hamilelik Öncesi Beslenme ve Diyet

Hamilelik ve emziklilik doğurganlık çağındaki her kadın için doğal bir olaydır. Bu dönemlerde anne ve bebek sağlığını etkileyen birçok etmen vardır. Bunlar; annenin yaşı, gebelik sayısı, iki gebelik arasındaki zaman farkı, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik yapı, annenin yeterli ve dengeli beslenmesidir.

Hamilelik ve beslenme

Hamile olduğunu yeni öğrenen kadınların en çok ilgi çeken konulardan birisi beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğidir.

Gelecek 9 ay 10 gün süresince bebeğinizin gelişimine ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bilinçli beslenerek, fiziksel açıdan aktif olarak ve yeterli düzeyde dinlenerek hem kendinizin, hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Hamile kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin hamileliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür.
Sağlıklı bir bebeğin doğumunu birçok faktör etkilemektedir. Yaşınız ve ailenizden gelen özellikler gibi bazı faktörleri kontrol edemezsiniz. Ancak sağlıklı kaliteli besinleri tüketmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, alkol tüketmemek, sigara kullanmamak ve düzenli olarak hekime gitmek tamamen size bağlıdır.

Sağlıklı, kaliteli beslenen ve bilinen risklerden sakınan kadınlar gebelik süresince ve doğumda çok az komplikasyon yaşamakta ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler. Bu nedenle doğmamış çocuğunuzun ve sizin gelecekteki sağlığınızın güvencesinin temel taşlarından birisi sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmedir.

BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR?

Hamilelikte kadının vücudunda, yeni bir canlının(bebeğin) oluşması ve büyümesi nedeniyle bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Hamile kadın hem kendi, hem de bebeğinin gereksinimlerini karşılayabilmek için bu dönemde beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Bu nedenle gebe kadın hamilelik süresince;

  • Kendi enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini karşılamak
  • Vücudundaki vitamin ve mineral depolarını dengede tutmak,
  • Karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak,
  • Emzirmeye hazırlık olarak salgılanacak sütün enerji ve besin öğelerini karşılayabilmek için YETERLİ ve DENGELİ BESLENMEK ZORUNDADIR.

HAMİLELİK VE AĞIRLIK KONTROLÜ

Hamile kalan hanımların en büyük korkularından biri de hamilelik süresince ekstra kilo almaktır. Hamilelik süresince aldığınız kilolar bebeğinizin gelişimi için önemlidir. Annenin vücudundaki değişikliklere uyum sağlaması ve bebeğinin normal gelişimi için ağırlık kazanımı çok önemli ve normaldir.

 Fetus ağırlığının yanı sıra artan kan hacmi, büyüyen göğüsler, plesanta ve amniyotik sıvı annenin ağırlık artışının nedenleridir. Bu nedenle hamilelik süresince kilo almamak ya da istenilen miktarda kilo almamak bebeğinizin ve sizin sağlığınız için risk yaratır.

Hamilelik süresince kendi başınıza asla zayıflama diyeti yapmamalısınız. Baştan sağma kalori hesabı yaparak kilo vermeye çalışmak ya da kiloyu korumak için hamilelik dönemi uygun bir dönem değildir. Bebeğinizin doğum ağırlığı ve sağlığı gelecek dokuz ay boyunca sizin ağırlık kazanımınıza bağlıdır. Sınırlandırılan ağırlık kazanımı; gelişimini tamamlanmamış düşük doğum ağırlıklı bir bebek veya erken bebek dünyaya getirme ihtimalinizi artıracaktır.

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınması gerektiği annenin hamile kaldığı yaş, hamile kaldığı kilo gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hamilelik öncesi ağırlığı; boyuna göre normal olan kadınların hamilelik süresince ağırlık kazanımı 12,5-17,5kg, zayıf olan kadınların 13-20kg, şişman olanların ise 8-12,5kg olarak beklenmektedir. Adölesanların(18 yaş altı) büyüme dönemi devam ettiğinden, büyümeleri ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri için enerji ve besin öğeleri gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Bu nedenle 13-20 kg ağırlık kazanımı sağlanmalıdır. Yine ikiz bebeklerde de kilo alımı daha farklıdır. İkiz bebek bekliyorsanız 17,5-22,5 arasında kilo almanız beklenmektedir.

YAKLAŞIK AĞIRLIK KAZANIMI(KG)

BEBEK

3,5-4

PLESANTA

0,5-1

AMNİYOTİK SIVI

1

ANNE

 

Göğüsler

0,5

Uterus

1

Kan hacminde artış

1,5

Vücut yağı

2,5 veya daha fazla

Artan kas dokusu ve sıvı

2-3,5

TOPLAM

MİNUMUM 12,5 KG

Sağlıklı bir hamilelik için alınan kilonun hızı da çok büyük önem taşımaktadır. Hamileliğin ilk üç ayı için beklenen ağırlık kazanımı 1-2 kg olup, adölesanlarda 2-3 kg’dır. Daha sonraki dönemlerde de haftalık olarak 0,5 kg ağırlık kazanımı beklenmektedir.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun