Hamilelik Beslenmesi

Hamilelik Beslenmesi

Hamilelik döneminde düzenli kilo artışı için günde ortalama olarak 300 kalorilik enerji almak gerekir. Hamilelik döneminde beslenme önemlidir. Gün içerisindeki beslenme düzeninde öğünleriniz az az ve sık olmalıdır. Birden gereğinden çok besin tüketip uzun süre aç kalınmamalıdır. Yediğiniz besinlerde çeşitliliğe önem verilmelidir. Bu şekilde beslenmek vitamin ve minerali alma şansınızı arttırır. Aldığınız besinlerin fresh olmasına dikkat edilmelidir. Konserve, işlenmiş ve rafine edilmiş besinler yerine taze ve doğal besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı, tatlı ve kalorili besinler yerine proteinden zengin ve yağ oranı düşük besinlere öğelerine tercih edilmelidir. Önemli olan annenin (hamilenin) kilo alması değil, bebeğin gerekli besinleri almasıdır.

SU TÜKETİLMİ ÖNEMLİ! Hamilelik boyunca su tüketimi önemlidir. Günde en az 10 bardak su içilmelidir. Bol su içmek idrar yolu enfeksiyonlarını, bebeğin suyunun azalmasını, erken doğum eylemini, solunum yolu enfeksiyonlarını, kabızlık veya ishal gibi sağlık durumlarını önler veya tedavilerine yardımcı olur. Hamileliğin 6.ayı itibari ile kabızlık sık rastlanan bir durumdur. Kabızlık bol su içilerek, sebze ve meyveleri kabuğuyla yiyerek, her öğünde sebze veya salataya yer vererek, düzenli yürüyüşler yaparak önlenebilir.

HAMİLELİKTE BESİN DESTEKLERİ KULLANIMI: Hamilelik döneminde besin desteği olarak alınması gereken besinler sadece demir ve folik asittir. Dengeli beslenen bir hamilenin ilaç şeklinde daha başka vitamin ve mineral alması gerekmemektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda dışarıdan hap olarak verilen A,C,E vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, çinko, selenyum, bakır, flor gibi eser elementlerin dengeli ve yeterli beslenenlerde hamilelik üzerine herhangi olumlu etkilerinin olmadığı bulunmuştur. Ama bazı özel durumlarda doktorunuzun kontrolü altında tavsiyesi ile kullanılması gerekebilir.

KALSİYUM İÇEREN BESİNLER ÖNEMLİ! Günde 2 bardak süt kalsiyum ihtiyacını karşılar. Süt içemeyen hamileler yoğurt, ayran tüketebilirler. Süt ve süt ürünlerinin temiz, taze ve pastörize olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

TUZ KULLANIMI: Yemeklerde iyotlu tuz tercih edilmelidir. Aşırı tuz kullanımından kaçınmak gerekir. Genelde sabahları yataktan kalkınca başlayan bulantılarda bir dilim peynir, bir iki grisini veya kuru ekmek, leblebi kullanılabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında yağsız, kokusuz ve kuru yiyecekler tüketilmelidir.

HAMİLELİKTE HANGİ BESİNLER ÖNEMLİDİR?

PROTEİNLER: Hamilelik döneminde protein ihtiyacı artar. Bu yüzden artan protein ihtiyacını karşılamak için kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, kuru baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya…) gibi proteinden zengin besinlere beslenmede yer verilmelidir. Proteinler bitkisel ve hayvansal kaynaklardan dengeli şekilde tüketilmelidir. Hayvansal besinlerin yağsız olması önerilmektedir. Balık yağlarının (omega3 ün) bebeğin zeka ve beden gelişimine fayda sağladığı düşünülmektedir.

KALSİYUM: Hamilelik döneminde kalsiyum gereksinimi 2 katına çıkar. Kalsiyum hamileliğin 2. ayından itibaren oluşmaya başlayan kemik ve dişlerin gelişimi için gerekli önemli bir mineraldir.  Kalsiyumdan zengin besinler süt, süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Özellikle dereotu bol bol tüketilmelidir. Sütün yağı fazla olduğundan yarım yağlı süt tercih edilmelidir.

DEMİR: Hamilelikte demirden zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir. Çünkü 4. aydan sonra hamilelerde kansızlık oluşabilmektedir. Aşırı kansızlığı olan kişilerde kan haplarına hamileliğin erken dönemlerinde başlanabilir. Ama hamilelik döneminin ilk üç ayında sıklıkla bulantı ve kusma olduğundan ve demir ilaçları bulantıyı arttırdığı için 3. ayın sonundan itibaren başlanılması daha uygundur. Gebelikte demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı ve uyku yapmaktadır. Ayrıca erken doğum, gelişme geriliği gibi durumlara neden olabilmektedir. Demir ilaçları süt ile aynı anda alınmamalıdır. Süt demir emilimini azaltmaktadır.

C VİTAMİNİ: Vücudun direncinin artmasında, büyüme ve gelişmesinde, demirin bağırsaklardan emilmesinde ve metabolizmadaki birçok işlevde görev almaktadır. C vitamini sebze ve meyvede bulunur. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen yemeklerde C vitamini azalır.

LİFLİ GIDALAR: Hamilelikte sık rastlanan sindirim sistemi problemlerinin önlenmesinde yardımcıdır. Tüm sebze ve meyveler lif açısından zengindir.

FOLİK ASİT: Vücutta yeterli depolanmadığı ve hamilelik boyunca normalden fazla gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler, ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnabahar ve kepekli ekmekte bol bulunur. Doğal beslenmeyle folik asit yeterli miktarda alınamadığı için vücut ek ilaç takviyesine ihtiyaç duyabilmektedir. Gebelik düşünüldüğü andan itibaren 2 ay öncesi folik asit alınmasına başlanması gerekmektedir. Folik asit eksikliği hamilelik zehirlemesi riskini arttırdığı bilinmektedir.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun