Astım ve KOAH

Astım ve KOAH

Yapılan çalışmalarda astımı olanların hırıltılı soluk almayı tetikleyen besinlerden özellikle abur cubur diye adlandırılan hızlı tüketilen, işlem görmüş ve rafine edilmiş besinlerden kaçınması gerekir. Çünkü bu besinlerin astım riskini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Obezite yüzünden; göğüs duvarında ve karında aşırı ölçüde yağ birikimi göğüsün solunum hareketlerini kısıtlanmasına neden olur. Morbid obezler de ise vücut kütlesi oksijen tüketiminde artışa ve karbondioksit birikimine yol açar. Bu hastalarda solunum miktarı artar.

Morbid obezler de solunum işleminin gerektirdiği oksijen tüketimi normal insanlara göre 3 kat daha fazladır. Aşırı beslenme ile birlikte solunumda kötüleşir. Aşırı kilo kardiovasküler sistem ve solunuma fazla yük bindirir. Fazla beslenme ise karbondioksit üretimini arttırır. Bu yüzden besin seçimleri, pişirilme yöntemleri ve porsiyon miktarları sağlınız açısından büyük önem taşır.

KOAH hastaları için ise sağlıklı, yeterli ve dengeli bir beslenme ve ideal kiloda olmak büyük önem taşır. Fazla kilo, kalp için ekstra bir yük anlamına gelir. Bu akciğerlerin daha fazla oksijen harcamasına neden olur. Fazla kilonun diyaframda oluşturduğu fazla yağlar akciğerlerin genişlemesini zorlar. Zayıf olmak da KOAH hastalarında tehlikelidir. Çünkü solunum kasları dahil, bütün vücut kasları zayıftır. Ayrıca vücudun hastalıklara karşı direnme gücünü de zayıflatır. Şişman veya zayıf olmak tehlikeli olduğundan ideal kiloya mutlaka ulaşılması gerekmektedir.

mail
EPOSTA LİSTESİ
Kampanyalar ve Esra Aran'dan ipuçları almak için kayıt olun